Вересень 2021 р. – Західна Європа

Огляд
ринку освітніх послуг Західної Європи
Вересень 2021 р. 

Великобританія

  1. Покращення системи оцінювання під час іспитів влітку 2022 р. повинно забезпечити студентам справедливість

Наступного року студенти Великобританії складатимуть іспити на рівні GCSE (General Certificate of Secondary Education – найвища оцінка для шкіл, коледжів та кандидатів на роботу), а також на оцінку Advanced – level (A-level), при оцінюванні будуть враховані виявлені у навчальному процесі проблеми. Екзамени у Великобританії на рівень GCSE та A-level наступного літа будуть адаптовані для забезпечення максимальної справедливості при оцінюванні та допомоги студентам у розкритті свого потенціалу.

Після публічних консультацій 30 вересня ц.р. уряд затвердив зміни, які стосуються: вибору тем на деяких іспитах GCSE, зокрема в англійській літературі та історії, надання інформації про іспити у предметах, де немає вибору тем, а також допоміжні матеріали, такі як формули у математиці.

У вказаних планах були визнані недоліки, які були спричинені пандемією, при цьому здійснюється повернення до іспитів, як найбільш справедливої форми оцінювання. Оскільки екзамени мають повернутися, Офіс регуляції кваліфікації та екзаменів (Ofqual) Великобританії визначив свій підхід до оцінювання знань з урахуванням досвіду останніх двох років, коли спостерігалася велика частка студентів, які отримували вищі оцінки, ніж у допандемічні роки.

Наступний рік буде перехідним і повинен стати періодом відновлення, а межі оцінювання будуть встановлюватись екзаменаційними комісіями.

Керівництво Ofqual вважає, що інтереси студентів є основними і робиться усе можливе для збереження високого рівня їх кваліфікації, якому можуть довіряти роботодавці, коледжі та університети.

Джерело інформації:
https://www.gov.uk/government/news/adaptations-in-2022-summer-examsto-ensure-fairness-for-students

  1. Більшість студентів університетів проживали в житлових приміщеннях, які можуть бути “непридатними для проживання”

Опитування, проведене за замовленням британським виданням The Independent показало, що більшість студентів університетів проживають у приміщеннях, які можна вважати “непридатними для проживання”. Участь в опитуванні брали близько 1000 респондентів і проводилось у другій половині серпня. За результатами опитування виявилось, що 87 відсотків респондентів проживали в умовах, які можна вважати «непридатними для проживання», згідно з вимогами Закону про будинки від 2018 року. Понад 40 відсотків студентів зазначили, що жили у помешканнях з пліснявою чи вологою, майже половина заявила, що жили у приміщеннях зі зламаними дверми чи вікнами. Слід зауважити, що згідно з опитуванням, проведеними у 2018 році Національною спілкою студентів, показало, що близько 40 відсотків британських студентів, які орендують приватно, жили із вологою та цвіллю на стінах, тоді як 20 відсотків з них повідомили про наявність в помешканнях шкідників чи комах.

При цьому університетська профспілка Союзу університетів і коледжів вважає ганебним, що така велика кількість студентів були змушені жити в житлі, яке законодавство вважає непридатним для проживання. Протягом останнього навчального року багато з них через пандемію та карантинні заходи змушені були платити за житло, яким вони не могли користуватися, або потрапили у пастку на території кампусу.

Водночас багато університетів відмовились від отримання орендної плати за проживання або запропонували певну форму повернення коштів студентам, які не змогли повернутися до свого університету під час карантину на початку цього року. При цьому ті, які орендують житло у приватному секторі, а таких є більшість серед британських студентів, залежать від рішення свого орендодавця.

Згідно з урядовими заявами, що Закон про будинки від 2018 р. був введений, щоб переконатися, що орендовані будинки та нерухомість є безпечні, здорові та позбавлені речей, які можуть завдати серйозної шкоди. Запроваджені масштабні реформи повинні забезпечити більшу компенсацію мешканцям і покращить регулювання та якість житла.

Джерело інформації:
https://www.independent.co.uk/news/education/education-news/uk-students-university-accommodation-unfit-b1928996.html

  1. За даними статистики, під час пандемії сотням студентів помідомили про примусиве виселення з університетського житла

Під час пандемії протягом 2020-2021 років університети Великобританії наказали сотням студентів залишити житлові приміщення. Так, протягом минулого навчального року понад 340 студентів отримали Повідомлення про звільнення (Notice to Quit, NTQ), яке просить орендарів звільнити помешкання протягом певного часу.

Університетські профспілки вважають це “глибоко розчарувальним” та “абсолютно жахливим”, що викликає занепокоєння щодо логістики та безпеки. Протягом 2020-2021 навчального року щонайменше 42 університети видали студентам NTQ, в тому числі під час цьогорічного національного карантину. Серед причин виселення студентів були порушення правил щодо дотримання умов карантину, правопорушення, пов’язані з наркотиками, несплата орендної плати та проблеми з шумом.

Водночас діякі з цих приписів були пізніше скасовані, багато студентів звільнили своє житло протягом терміну, встановленого NTQ, який у деяких випадках становив один місяць.

Так, Едінбурзький університет Нейпір видав 40 студентам NTQ з початку минулого навчального року до травня ц.р. Причинами виселення були антисоціальна поведінка, порушення правил карантину, надмірний шум та несанкціоновані гості. У лютому ц.р. Грінвічський університет видав 68 студентам NTQ, у тому числі за заборгованість по оренді житла. Більшість із них були скасовані після того, як студенти сплатили непогашені платежі.

Джерело інформації:
https://www.independent.co.uk/news/education/education-news/uk-students-university-accommodation-covid-b1920526.html

  1. Паливна криза у Великобританії може змусити коледжі та школи повернутися до дистанційного навчання

Директори коледжів та шкіл побюються, що вони можуть бути змушені закриватись та переносити уроки в Інтернет, оскільки бензинова криза поглиблюється. Директори та викладачі розглядають цей варіант як «крайній варіант», у разі якщо проблеми з подачею палива не дозволять вчителям приступати до роботи. Деякі заклади попереджали батьків, що можуть повернутися до дистанційного навчання, якщо персонал не зможе прийти до школи. Керівництво Асоціації керівників коледжів та шкіл також вважає, що існує “варіант дистанційної освіти”, якщо бензинова криза спричинить подальші збої у роботі закладів.

Наразі коледжі та школи працюють в напружених умовах через ситуацію з інфекцією Covid, а додаткові проблеми з дефіцитом палива потенційно може означати, що персонал, учні та постачальники не зможуть потрапити до закладів.

Джерело інформації:
https://www.independent.co.uk/news/education/education-news/petrol-shortages-fuel-crisis-schools-b1927677.html

  1. Уряд скорочує для випускників поріг погашення студентських позик

Уряд Великобританії планує знизити рівень заробітної плати, при якій випускники починають погашати студентську позику. Це вже викликало у депутатів від опозиції звинувачення у “збільшенні розриву” серед низькооплачуваних працівників. Канцлер Казначейства Великобританії Ріші Сунак у своєму огляді витрат зазначив, що планує переглянути фінансування студентів через занепокоєння у казначействі щодо великих розмірів податків, які сплачуються за університетські курси.

Наразі випускники починають повертати свої кредити, коли вони заробляють на рік 27 295 фунтів стерлінгів або більше. Плани уряду полягають у зменшенні цієї цифри і за приблизними оцінками, уряд хоче повернутись до позначки 25 000 фунтів стерлінгів.

Остаточного рішення ще не прийнято, однак один з міністрів уряду зазанчив, що поріг у 20 000 фунтів стерлінгів вважається “трохи низьким”.

Ці плани були оприлюденні у особливо складний час для випускників, оскільки  нещодавньо запроваджено збір на охорону здоров’я та соціальну допомогу. Крім того, вони будуть сплачувати граничну ставку податку щонайменше 42,25 відсотка, а витрати на Національне страхування для випускників зростають до 33,25 відсотка. Для тих, хто заробляє понад 50 270 фунтів стерлінгів, гранична ставка податку становить 52,25 відсотка.

Зазначена пропозиція розкритикована депутатами від опозиційної партії через “збільшення розриву” між робітничим класом та заможними жителями.

Джерело інформації:
https://www.independent.co.uk/news/uk/politics/student-loan-repayment-graduate-earnings-b1927413.html

Німеччина

  1. Позиція федеральних земель щодо викладання та екзаменаційних робіт у університетах під час пандемії коронавірусу.

З метою підтримки загальнодержавних заходів проти нинішньої пандемії коронавірусу (зараження COVID-19), з середини березня 2020 року, за погодженням з федеральним урядом та університетами, федеральні землі продовжували видавати або рекомендувати умови та правила, спрямовані на протидію коронавірусу SARS-CoV-2 або стримування пандемії. Основними заходами є обмеження контактів та гігієнічні вимоги в університетах, включаючи припинення викладання в класі у 2020 році, зимою та влітку 2021 року на користь цифрового дистанційного навчання.

Протягом зимового семестру 2021/22 р. університети та федеральні землі  планують відновити особисте навчання, якщо це дозволять умови протікання пандемії, яка залишається центральним чинником планування роботи навчальних закладів. Важливим для ЗВО є використання усіх можливостей для підтримки студентів у повсякденному навчанні.

Наразі федеральні землі та університети покладаються на цифрове дистанційне навчання відповідно до вимог законодавства, враховуючі особисті пропозиції окремих ЗВО, особливо для проведення практичного та експериментального навчання, де це було виправданим (лабораторної діяльності, практичних занять, художніх вправ та іспитів). Можливим став також доступ до фондів університетських бібліотек. При цьому різні  землі дозволяють своїм університетам відхилятися від виконання  попередніх вимог щодо мінімальної відстані, що передбачано, так званими, правилами 3G (так звані, правила контролю «3G-доказ»).

Джерело інформації:
https://www.google.com/search?q=translate&oq=&aqs=chrome.0.35i39i362l8…8.185072j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

  1. Викладачі університетів критикують правила контролю «3G-доказ»

Коронавірусна криза була важким періодом для багатьох студентів ФРН, але тепер життя повертається до університетського містечка. Після трьох онлайн-семестрів через карантин, ситуація поступово покращується. На початку нового семестру коледжі та університети повинні перевірити студентів та викладачів чи пройшли вони тестування на коронавірус, чи вакциновані проти вірусу, чи одужали студенти.

Асоціація університетських викладачів університету та науки (VHW) скаржиться на докладання значних зусиль і вважає, що багато питань залишаються без відповіді. У той же час, позиція Конференції ректорів університетів прикладних наук (HAW) є більш оптимістичною. Система 3G (правила контролю «3G-доказ») дозволяє університетам «безпечним шляхом повернутися до навчання в класі з майже повним використанням приміщень».

Керівництво асоціації VHW вважає, що найбільшою проблемою є необхідність дотримання правил 3G по всій території, зокрема в кімнатах для самостійного навчання, щоб студенти могли перебувати на території кампусу. Це вимагає значних зусиль, які не завжди може докласти  педагогічний колектив та працівники ЗВО. Міністерство науки ФРН відповіло, що університети можуть використовувати для цього також зовнішніх асистентів і що держава виділила на це гроші.

Збоку ЗВО пропонується перевіряти стан студентів за випадковими чинниками, при чому немає сенсу розрізняти аудиторії і кабінети.

Джерело інформації:
https://www.stuttgarter-zeitung.de/inhalt.baden-wuerttemberg-hochschullehrer-kritisieren-regeln-zur-kontrolle-von-3g-nachweisen.98c3a7f2-0314-4663-ac08-b8224b7de987.html

  1. Партії ФРН на виборах представили стратегії розвитку вищої освіти

На Конференції ректорів Німеччини (Hochschulrektorenkonferenz або HRK) напередодні парламентських виборів керівники ЗВО звернулась до провідних партій з проханням висловити свою позицію щодо політики у галузі вищої освіти, зокрема фінансування, цифровізацію, дослідження, академічну кар’єру, а також щодо професій у сфері охорони здоров’я, студентських стипендій, передачі знань та Європейського простору досліджень.

Союз ХДС/ХСС буде продовжувати вдосконалювати університетське викладання, включаючи інноваційні формати та досвід, набутий під час пандемії COVID-19, просування класів досконалості в наукових дослідженнях. Крім того, однією з цілей є підтримка університетів, щоб хоча б один з них потрапив до списку 20 найкращих ЗВО у світі. ХДС/ХСС планує  зробити академічну кар’єру більш сумісною із створенням сім’ї та підтримувати більшу частку жінок в наукових колах і реформувати федеральну схему грантів та позик.

Соціал-демократична партія (СДПН) пропонує збільшити фінансування  навчання та викладання, а також фундаментально реформувати систему грантів. Для посилення передачі знань між наукою, суспільством та промисловістю СДПН пропонує створити «Німецьке трансферне товариство», яке б підтримувало проекти на стиках промисловості, науки та громадянського суспільства.

Вільна демократична партія (ВДП) пропонує збільшувати фінансування установ на основі критеріїв якості. Крім того, вони прагнуть започаткувати національну стратегію кібербезпеки в науці та створити Федеральний центр цифровізації, який би займався цифровою трансформацією освіти. Вільні демократи підкреслюють значення чистих досліджень як основи інновацій, але вони також підтримують ідею німецького трансферного товариства.

Німецька партія “Зелені” закликає до кращих умов як для теоретичних, так і для прикладних досліджень. Партія дотримується позиції, що уряд та промисловість повинні інвестувати щонайменше 3,5% економіки у дослідження та розробки і до 2025 року збільшувати цю частку у подальшому.

Джерело інформації:
https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20210910153349203

  1. Берлінські університети вилучають м’ясо з меню у кампусах

Студенти, які їдять у їдальнях кампусу, стикнуться з великим скороченням у виборі м’яса та риби, оскільки університети Берліна переходять на більш екологічне меню.

У Берліні навчається майже 200 000 студентів, які протягом дня регулярно відвідують 34 їдальні та кафе. З жовтня ц.р. кожний з закладів повинен буде запропонувати меню, в якому будуть 68% стави для веганів, 28% стави для вегетаріанців, 2% з риби і лише один варіант м’яса у чотири дні на тиждень. На даний час кафетерії пропонують 30%-50% вегетаріанських страв.

Водночас, у Берліні вже є критична маса студентів, які дотримуються м’ясної дієти. Опитування 2019 року показало, що 33% студентів університету в місті були вегетаріанцями, а 13,5% – веганами.

Причиною таких змін у меню є те, що м’ясо вважається одним з основних глобальних факторів, що сприяють викидам парникових газів.

У звязку з цим, університетські містечка внесуть зміни у раціон харчування.

Джерело інформації:
https://www.zmescience.com/science/berlin-universities-cut-meat-from-menus-to-reduce-greenhouse-gas-emissions/
https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20210904115531686

Франція

  1. Засідання керівного комітету з питань проживання студентів

Міністр вищої освіти, досліджень та інновацій і представник міністра екології на початку жовтня були присутні на засіданні Комітету з питань проживання студентів, який об’єднав асоціації місцевих органів влади Франції, конференції президентів університетів та директорів французьких інженерних шкіл, Союз суспільства для проживання, студентські асоціації та інші організації. На засіданні обговорювалось питання можливості колективно вирішувати проблеми, пов’язані із ароживання студентів.

Комітет проаналізував план розвитку системи проживання студентів. Головною проблемою було визнано вкрай мало земельних доступних, зручно розташованих та придатних ділянок для спорудження житлових приміщень для студентів. Два міністерства попросили регіональних префектів провести облік існуючих ділянок та здійснити пошукову роботу разом із президентами університетів з метою визначення земельних ділянок в університетських містечках, а також іншу землю, що належить державі. На даний час було ідентифіковано не менше 69 об’єктів, де можна розмістити студентське житло.

Учасники засідання відзначити, що План розвитку системи проживання студентів дозволив фінансувати численні операції з відновлення університетських резиденцій з метою покращення умов життя студентів. Водночас відмічалась необхідність будівництва нових приміщень для студентів поблизу закладів вищої освіти, при цьому вони повинні бути із розумною орендною платою. Крім того, таке будівництво також є значним важелем сприяння відновлення розвитку будівельної галузі у 2021 та 2022 роках.

Джерело інформації:
https://www.enseignementsup-recherche.gouv.fr/cid159505/reunion-du-comite-de-pilotage-sur-le-logement-etudiant.html 

  1. Китай займає лідируюче місце серед іноземних студентів у Франції

Парламентарії висловили стурбованість вразливістю вищої освіти Французької Республіки від втручання Китаю. КНР займає лідируюче місце з точки зору іноземного впливу на західний науковий світ, оскільки володіє значними ресурсами.

Відзначається асиметричність відносин у галузі академічної мобільності, зокрема китайські студенти займають перше місце серед іноземних студентів у Франції, де навчається близько 47 500 студентів, тоді як в Китаї навчається близько 10 000 французьких студентів. У січні 2020 року дві країни поновили адміністративну угоду щодо взаємного визнання дипломів. Програма високого рівня КНР підтримує 65 стипендіатів з обох сторін.  Крім того, 850 коледжів та 24 початкові школи пропонують курси китайської мови у Франції, інститути Конфуція охоплюють близько 110 000 французів різного віку. На даний час укладено понад 120 меморандумів про братерські відносини між вищими навчальними закладами Китаю та Франції.

За даними Campus France, у 2019 році у Франції було лише 28436 китайських студентів або 5% від загальної кількості. У період з 2008 по 2018 роки кількість загалом китайських студентів, які навчаються в за кордоном, збільшилася більш ніж утричі – з 180 000 до 662 000. Китай є країною з найбільшою кількістю студентів за кордоном. Такі держави як США, Великобританія, Австралія та Канада, складають переважну більшість напрямків виїзду китайських студентів на навчання. Молоді китайці складають 11% від усіх студентів Європи.

Джерело інформації:
https://www.lemonde.fr/education/article/2021/10/05/47-500-etudiants-chinois-en-france-un-fer-de-lance-pour-pekin_6097227_1473685.html

Іспанія

  1. Новий закон про освіту забороняє церемонію посвячення в студенти в університетах Іспанії

Суперечливий закон в Іспанії може знищити церемонії ініціації для студентів першого курсу, а іспанські університети вже почали запроваджувати заборону з початку нового навчального року на вказану церемонію.

Згідно із цим суперечливим законом, першокурсників, яких спіймали на участі у церемоніях з посвячення у студенти, можуть позбавлені права перебування у ЗВО на термін до трьох років.

7 вересня був ухвалений новий закон «Про спільне існування університетів», який встановлює процедуру посередництва у конфліктах та нову дисциплінарну шкалу. Так, процедура ініціації, яка організовується старшими студентами для першокурсників, в деяких випадках може включати «фізичну чи психологічну принизливу поведінку або дії, які серйозно підривають особисту гідність», що зараз перекваліфікується як «дуже серйозне правопорушення».

Це ставить його на той самий рівень, що і булінг або насильство, а студенти, які будуть визнані винними в участі у таких правопорушеннях, можуть бути відсторонені від перебування в університеті на термін від двох місяців до трьох років і втрачають своє право записуватися на заняття протягом усього року.

Водночас новий закон не поширюється на приватні університети, яким дозволено відкривати власні дисциплінарні провадження.

Джерело інформації:
https://spanishnewstoday.com/new_education_law_bans_initiation_activities_at_spanish_universities_1644046-a.html

  1. Іспанська Спілка інспекторів освіти просить міністерство запровадити нову модель державної інспекції

Спілка інспекторів освіти (USIE) Королівства Іспанія просить Міністерство освіти та професійної підготовки запропонувати таку модель інспекції, яка дозволить підвищити професійну автономію та технічну незалежність інспекторів, а також надати технічні ресурси для належного виконання своїх обов’язків.

Новим законом про освіту передбачено, що уряд повинен запропонувати норми, які регулюють початкове та постійне навчання, а також професійний розвиток вчителя. USIE пропонує включити окремий розділ у ці пропозиції для освітньої інспекції з огляду на її диференціальну характеристику щодо інших навчальних органів, які встановлені державним та автономним законодавством.

Він також стверджує про необхідність встановити мінімальну початкову підготовку до виконання інспекційної функції, щоб гарантувати конкретні знання, які потрібні, такі як, серед іншого, знання положення про державну функцію, адміністративні процедури, організацію закладів освіти тощо.

По-третє, вони пропонують переглянути та оновити доповнення до винагороди, призначаючи Органу інспекторів освіти (CIE) рівень оплати праці, відмінний від штату професорів, оскільки їх функції та атрибути відрізняються.

Джерело інформації:
https://www.europapress.es/sociedad/educacion-00468/noticia-usie-pide-educacion-modelo-inspeccion-estatal-potencie-autonomia-recursos-suficiencia-20211007112257.html

  1. Міністр університетів Іспанії обмежує обрання ректорів загальним виборчим правом

Міністр університетів Мануель Кастеллс у проєкті нового закону про освіту обмежився лише одним варіантом для обранням ректорів іспанських університетів – загальним виборчим правом.

Міністр виключив наявність двох систем обрання ректорів ЗВО. У проекті майбутнього Органічного закону університетської системи (LOSU), схваленому у першому читанні у Раді міністрів 31 серпня ц.р. Перша з них – це прямі вибори шляхом загального виборчого права усіма членами університетської спільноти. Друга система – вибори через певний орган (який університет може визначити за своїм статутом), орган, до складу якого входило б від 20 до 30 членів, з яких 50% представляли викладачів та науково-дослідницький персонал університету, 10 % студентів, ще 10% – технічний, управлінський та адміністративний персоналу, а решта 30% – особам поза університетом, які мають визнану повагу у суспільстві.

Поточна модель заснована на зваженому голосі всієї університетської спільноти, яка підтверджує обрання ректора. У новому законі інший варіант обрання ректора усувається.

З другого боку, вказана позиція, яка підтримується міністерством, критикується за суперечливість, оскільки для того, щоб отримати посаду ректора не обов’язково бути активною посадовою особою Органу професорів університету, а просто бути офіційною особою та відповідати  певним вимогам.

Джерело інформації:
https://www.europapress.es/sociedad/educacion-00468/noticia-castells-limita-sufragio-universal-eleccion-rectores-20211005192231.html

  1. Міністр освіти Іспанії пояснює свою пропозиції щодо урядування в університетів

Міністр освіти Іспанії Мануель Кастельс взяв на себе зобов’язання перед університетською спільнотою (ректорами, студентами та профспілками) внести зміни до свого законопроекту про університет, враховуючи відсутність консенсусу з урядами кампусів.

Ці зміни, включені в новий проєкт закону, який учасники переговорів будуть обговорювати з Міністерством університетів до листопада ц.р., коли Органічний закон університетської системи почне обговорюватися у Конгресі депутатів.

Вносяться зміни до процедури виборів ректора. Однією з новинок проекту є можливість обирати ректора комітетом, призначеним представниками університету 70%, а також 30% людей поза університетом. Однак міністр наполягає на виключно процедурі надання зваженого виборчого права всієї університетської спільноти. Крім того, профспілки вважають, що ідея обрати ректора комітетом суперечить внутрішній демократії.

Терміни роботи ректора становитимуть шість років і новий текст визначає, що вони будуть «непоновлюваними», тобто ректор не зможе повторно  обиратись.

Змінюється процедура обрання деканів. Декани та директори інститутів обиратимуться шляхом прямих виборів загальним зваженим голосуванням. Початкова ідея проекту полягала в тому, щоб ректор обрав деканіви із шорт-листа трьох кандидатів. Таким чином, посилилася би влада ректорів, які іноді стикаються з внутрішньою революцією з боку власних деканів.

Джерело інформації:
https://elpais.com/educacion/2021-10-05/castells-le-da-la-vuelta-a-su-propuesta-sobre-el-gobierno-de-las-universidades-en-busca-de-consenso-para-la-nueva-ley.html