Процвітання країн все більше залежить від їхньої здатності залучати талановитих і кваліфікованих людей з-за кордону. Більшість країн світу змагаються за цей пул, здійснюючи якісну міграційну політику. ОЕСР вперше ранжувала країни-учасниці за цим показником.
В кінці травня 2019 р. було оприлюднено звіт “How do OECD countries compare in their attractiveness for talented migrants?” (“Як порівняти країни ОЕСР по своїй привабливості для талановитих мігрантів?” Запропоновані “Показники привабливості талантів” – Indicators of Talent Attractiveness, або ITA.
Лідирують Швейцарія та Австралія, потрапивши до топ-шестірки у трьох категоріях – висококваліфіковані працівники на рівні магістрів; іноземні студенти та іноземні підприємці.
Оскільки не всі категорії мають однакове значення для кожної людини, ITA дозволяє користувачеві зважувати відносну важливість кожної категорії і розглядати індивідуально налаштовані рейтинги, що показують, яка країна найкраще відповідає їхнім власним пріоритетам.
Австралія, Швеція, Швейцарія, Нова Зеландія, Канада та Ірландія вважаються найбільш привабливими країнами ОЕСР для працівників, які мають вищу освіту. Ці країни мають перевагу в наданні сприятливих умов на ринку праці та відмінному середовищі для висококваліфікованих працівників загалом.
Для студентів міжнародних університетів перша п’ятірка – Швейцарія, Норвегія, Німеччина, Фінляндія, США і Австралія. Деякі країни, які мають багато іноземних студентів – включаючи Канаду, Нову Зеландію та Сполучене Королівство – не потрапляють до рейтингу через відносно високу плату за навчання.
Для підприємців найпривабливішими країнами є Канада, Нова Зеландія, Швейцарія, Швеція та Норвегія. Це результат відносно низьких мінімальних капіталовкладень і вимог до створення робочих місць у цих країнах.
Сполучені Штати могли би входити до числа провідних країн для висококваліфікованих працівників і підприємців, але покарані тим, що відносно мало хто може отримати візу, а умови для членів їх сімей є відносно обмежувальними.