Жовтень 2021 р. – СНД

ОГЛЯД
ринку освітніх послуг країн СНД
Жовтень 2021 р. 

РЕСПУБЛІКА КАЗАХСТАН

  1. Прийом документів на програму «Болашак»

Перелік пріоритетних спеціальностей за програмою« Болашак» на цей рік передбачає 80 спеціальностей для академічного навчання і 137 спеціальностей для проходження стажування. До переліку включено такі актуальні спеціальності, як «Інклюзивна освіта», «Вірусологія», «Урбаністика», «Технологія нових матеріалів», – зазначила Президент АТ «Центр міжнародних програм».

У списку навчальних закладів, рекомендованому для навчання за програмою «Болашак», 207 зарубіжних вузів з 27 країн. Ці університети входять в три міжнародних академічних рейтингу і в число перших 250 позицій двох і більше міжнародних академічних рейтингів (QS, Times Higher Education (THE), Academic Rankings of World Universities (ARWU)).

Джерело інформації:
https://www.inform.kz/ru/prodolzhaetsya-priem-dokumentov-na-programmu-bolashak_a3841909  

  1. Казахстанські вчені розробили конструктори штучних супутників, тренажери для реабілітації після інсульту та титанові імплантати

Інноваційні конструктори малих штучних супутників Землі розробили вчені Казахського національного університету імені аль-Фарабі. Пристрій призначений для навчання студентів основам проектування, складання космічного апарату. Обладнання оснащене програмним забезпеченням, в тому числі на державній мові, і необхідними методичними матеріалами.

Також вчені КазНУ створили мобільний апаратно-програмний комплекс для вивчення законів фізики. На обладнанні можна проводити різні види лабораторних робіт. Комплекс має низку переваг у порівнянні з іншими аналогами. Він компактний і мобільний: весь комплекс поміщається в переносній валізі і працює за допомогою батареї.

Вчені Східно-Казахстанської технічного університету імені Д. Серікбаєва створили дослідно-промислову ділянку з випуску зразків медичних імплантатів. Вироби виготовлені з місцевої сировини – титану екстра-класу. Проект спрямований на імпортозаміщення високотехнологічної галузі. Вітчизняні імплантати значно нижче за собівартістю, а значить, будуть доступні соціально вразливим категоріям громадян.

Студенти Dulaty University винайшли інноваційні тренажери для реабілітації пацієнтів, які перенесли інсульт. Своє ноу-хау вони презентували в науково-популярному шоу «Science Slam-Казахстан» і стали переможцями конкурсу серед молодих вчених.

Джерело інформації:
https://www.gov.kz/memleket/entities/edu/press/news/details/263469?lang=ru

  1. МОН РК розширив перелік спеціальностей для проходження закордонних стажувань за програмою «Болашак»

Ще 18 спеціальностей включено до переліку для проходження вченими зарубіжних стажувань в рамках програми «Болашак». Оператором є Центр Міжнародних програм МОН Республіки Казахстан.

Відзначимо, що 8 спеціальностей були включені в уже існуючі суміжні спеціальності шляхом розширення їх назви, ще 10 додані в якості нових спеціальностей.

Серед зарубіжних вузів і організацій, в яких казахстанські вчені можуть пройти стажування, такі, як Гарвардський університет, Університет Сорбонни, Колумбійський університет, Єльський університет, Гонконгський університет науки і технології та ін.

Таким чином, всього в 2021 році казахстанці зможуть пройти стажування по 147 спеціальностями, серед яких 28 – по індустріальної інженерії, 9 – з природничих наук, 40 – з соціальних наук, 9 – за напрямом «Освіта», 37 – за напрямом «Медицина» , 14 – за напрямом «Інновації і нові технології» і 13 – за напрямом «Креативна економіка».

Джерело інформації:
https://www.gov.kz/memleket/entities/edu/press/news/details/266774?lang=ru

  1. Заходи щодо протидії корупції у казахстанських вишах

Міністр освіти та науки Республіки Казахстан взяв участь у нараді з ректорами вишів. На зустрічі було обговорено основні напрямки протидії корупції у сфері вищої освіти, а також презентовано проект Концепції антикорупційної політики на 2022-2026 роки.

За підсумками наради було підписано меморандум між Міністерством освіти і науки та Агентством щодо протидії корупції.

Джерело інформації:
https://www.gov.kz/memleket/entities/edu/press/news/details/274415?lang=ru

 

РЕСПУБЛІКА БІЛОРУСЬ

  1. Новий імпульс взаємодії з ПАР

В міністерстві освіти Республіки Білорусь відбулася зустріч Міністра освіти Білорусі  з Надзвичайним і Повноважним Послом Південно-Африканської Республіки в Російській Федерації та Республіці Білорусь (за сумісництвом) Мзувукіле Джеффом Макетука.

Глава МОН Білорусі зазначив, що Республіка Білорусь зацікавлена ​​в розвитку співпраці в сфері освіти з державами Африканського континенту і Південно-Африканською Республікою.

В даний час діють три прямих договори про співпрацю між установами освіти двох країн.

Південноафриканська сторона висловила зацікавленість у розвитку співробітництва в сферах медицини, сільського господарства, інформаційно-комунікаційних технологій.

 Посол зазначив, що ПАР зацікавлена ​​в збільшенні своїх студентів для навчання в Білорусі, так як в білоруських вишах якісна освіта і відмінна підготовка кадрів.

«Система освіти готова стати тим локомотивом, який буде поглиблювати і розширювати співробітництво між нашими країнами», – сказав на завершення зустрічі Міністр МОН Білорусі.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/novyy-impuls-vzaimodeystviya/

  1. Міжнародний освітній форум єдності іноземних випускників білоруських (радянських) вищих навчальних закладів та країн СНД

Участь у форумі взяли більше 50 представників з Білорусі, Росії, Узбекистану та Алжиру.

Міжнародний освітній форум єдності іноземних випускників білоруських (радянських) вищих навчальних закладів та країн СНД пройшов в Мінську та Бресті. Гості Білорусі познайомляться з установами вищої освіти, стали учасниками тематичних виставок і освітніх семінарів, відвідали Китайсько-білоруський індустріальний парк «Великий камінь», Меморіальний комплекс «Брестська фортеця», Національний парк «Біловезька Пуща» і ін.

Організаторами заходу виступили Міністерство освіти Білорусі, Міжнародна асоціація випускників вузів, Республіканський інститут вищої школи.

Джерело інформації:
https://bsu.by/news/bgu-primet-uchastie-v-mezhdunarodnom-obrazovatelnom-forume-edinstva-inostrannykh-vypusknikov-belorus-d/

  1. Білорусь-Єгипет: подальший розвиток співробітництва у сфері освіти

У Міністерстві освіти Республіки Білорусь відбулася зустріч Міністра освіти Білорусі з Надзвичайним та Повноважним Послом Арабської Республіки Єгипет.

Вітаючи пана Посла, Міністр освіти Республіки Білорусь зазначив: «В останні роки у нас активізувалися контакти з Арабською Республікою Єгипет у сфері освіти.

На сьогоднішній день діє 10 прямих договорів та угод про співпрацю між установами освіти Республіки Білорусь та Арабською Республікою Єгипет.

Серед значних спільних проектів можна назвати роботу із забезпечення функціонування спільного інженерного факультету Білоруського національного технічного університету та Таббінського металургійного інституту.

Ще одним проектом, який представляє інтерес, є організація підготовки фахівців у білоруських вишах для сільськогосподарської, промислової та технологічних галузей економіки Єгипту.

Під час зустрічі сторони висловили зацікавленість у подальшій активізації співробітництва у сфері вищої та післявузівської освіти, а також у пошуку партнерів з єгипетської сторони для білоруських установ вищої освіти щодо розробки спільних освітніх програм у сфері інформаційно-комунікаційних технологій.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/belarusegipet-dalneyshee-razvitie-sotrudnichestva-v-sfere-obrazovaniya/

  1. Білорусь та Нікарагуа зацікавлені розвивати співпрацю у сфері освіти

Міністр освіти Білорусі сьогодні зустрівся з Міністром закордонних справ Республіки Нікарагуа. Зустріч відбулася на базі Білоруського державного педагогічного університету ім. М. Танка. Ректор БДПУ ознайомив гостя із Республіканським ресурсним центром освітньої робототехніки.

Міністр освіти Білорусі під час зустрічі розповів про перспективи навчання в Республіці Білорусь для зарубіжних студентів, про можливості навчання у магістратурі,  аспірантурі та наголосив про готовність в подальшій конструкторській роботі у сфері освіти.

Джерело інформації:
https://edu.gov.by/news/ministr-obrazovaniya-ivkarpenko-segodnya-vstretilsya-s-s-ministrom-inostrannykh-del-respubliki-nikar/

 

РЕСПУБЛІКА АЗЕРБАЙДЖАН

  1. Проведено II Міжнародний форум, присвячений новим викликам в освіті

В жовтні пройшов другий Міжнародний форум «Нові виклики в освіті».

З вступним словом на форумі виступив міністр освіти, який заявив, що освітні процеси в Азербайджані зіткнулися з новими реаліями у вигляді виникнення нових можливостей у постконфліктний період і їх розширення для забезпечення нинішнього покоління хорошою освітою.

Міністр зазначив також вплив пандемії COVID-19 на освітній процес і позитивно оцінив використання нових технологій.

Міжнародний форум, проведений під слоганом «Від ініціативи до впровадження», охопив такі теми як віртуальна освіта, міжнародне оцінювання, лідерство, навички 21 століття і сталий розвиток.

Джерело інформації:
https://edu.gov.az/ru/news-and-updates

 

РЕСПУБЛІКА ТУРКМЕНІСТАН

  1. Інститут телекомунікацій та інформатики Туркменістану вперше увійшов до глобального рейтингу кращих ВНЗ світу Times Higher Education

До оновленого на початку нового навчального року британського журналу «Times Higher Education» (THE) рейтингу найкращих вищих навчальних закладів світу – THE World University Rankings – 2022 уперше увійшов  – Інститут телекомунікацій та інформатики Туркменістану.

Популярний у світі рейтинг наочно демонструє академічній спільноті, а також роботодавцям, як той чи інший виш виглядає на світовому та національному рівні. Наразі такі рейтинги відіграють важливу роль в оцінці конкурентоспроможності університетів.

Джерело інформації:
https://education.gov.tm/ru/detail/75#

  1. Туркменістан зайняв три призових місця у міжнародній олімпіаді з фінансової безпеки

Для туркменських студентів участь у фіналі Міжнародної олімпіади з фінансової безпеки завершилася трьома призовими місцями.

Два призери – це студенти Міжнародного університету гуманітарних наук та розвитку: Аймарал Язмирадова, яка блискуче виступила в номінації «Економіка, фінанси та кредит, економічна безпека» та Довлет Гурбанов, який переміг у номінації «Юриспруденція». Ще один наш призер у цій номінації – Чари Рахманов, студент Туркменського державного університету імені Махтумкулі.

Фінал олімпіади проходив із 3 по 9 жовтня, у ньому взяли участь студенти з Білорусі, Туркменістану, Казахстану, Киргизстану, Узбекистану, Таджикистану.

Джерело інформації:
https://turkmenistan.gov.tm/ru/post/57712/mezhdunarodnaya-olimpiada-po-finansovoj-bezopasnosti-tri-prizera-iz-turkmenistana

  1. Посольство Великобританії в Туркменістані завершило набір на програму Chevening для навчання у британських вишах

Посольство Великобританії в Туркменістані завершило прийом заявок на програму Chevening для отримання стипендії на навчання у британському виші.

Chevening – стипендіальна програма уряду Великобританії, яку фінансує британське Міністерство закордонних справ. Навчання проходитиме за річною магістерською програмою з будь-якої спеціальності в одному з провідних британських вишів.

Джерело інформації:

https://turkmenportal.com/blog/40875/posolstvo-velikobritanii-v-turkmenistane-zavershaet-nabor-na-programmu-chevening-dlya-ucheby-v-britanskih-vuzah

 

РЕСПУБЛІКА ВІРМЕНІЯ

  1. Заступник міністра освіти зустрівся з Надзвичайним та Повноважним Послом Сьєрра-Леоне

Заступник міністра освіти, науки, культури та спорту Республіки Вірменії Артур Мартіросян прийняв делегацію, очолювану новопризначеним Надзвичайним та Повноважним Послом Республіки Сьєрра-Леоне у Республіці Вірменія Алі Бадара Камара (резиденція у Тегерані).

Сторони обговорили перспективи співробітництва у галузі освіти та науки.

Заступник міністра представив реформи, що здійснюються нині у Вірменії у сфері освіти, висловивши готовність поділитися досвідом країни. Торкнувшись можливої ​​співпраці між двома країнами в галузі вищої освіти, заступник міністра зазначив, що вона може бути реалізована шляхом налагодження міжвузівської співпраці з урахуванням взаємних інтересів.

Посол Алі Бадара Камара запевнив, що під час своєї місії він докладе всіх зусиль для розвитку співробітництва між Вірменією та Сьєрра-Леоне. Посол зазначив, що у його країні стоїть проблема підвищення рівня грамотності та зміцнення інтеграційних зв’язків у сфері вищої освіти, розраховуючи на співпрацю з пострадянськими країнами, у тому числі з Республікою Вірменія.

Під час зустрічі сторони також обговорили інші питання, які становлять взаємний інтерес у галузі освіти.

Джерело інформації:
https://escs.am/ru/news/10337