Зростання кількості програм, що викладаються англійською мовою за межами «великої четвірки», змінить освітній ландшафт

У глобальному огляді «Мінливий ландшафт програм, що викладаються англійською мовою» (The Changing Landscape of English-Taught Programmes), нещодавно оприлюдненому Британською Радою та платформою вибору онлайн-освіти Studyportals, визначено 27 874 повних магістерських та бакалаврських програм, які викладаються англійською мовою за межами чотирьох найбільших англомовних країн.

Донедавна найбільший конкурс на програми, що викладаються англійською мовою (English-taught programmes – ETP) поза межами “великої четвірки”, мали університети таких країн, як Нідерланди, Швеція та Данія, а також невеликих англомовних країн, таких як Ірландія та Нова Зеландія.

Але, починаючи з січня 2017 року, найшвидші темпи зростання кількості ETP спостерігалися в Китаї та регіонах Африки на південь від Сахари, причому кількість таких програм за цей час подвоїлась.

Едвін ван Рест, засновник і головний виконавчий директор Studyportals, вважає, що «вивчення англійської мови та тестування залишаються на передньому краї міжнародного освітнього ландшафту, а зростання програм, що викладаються англійською мовою в Азії, і особливо в Східній Азії, у найближчі роки, швидше за все, змінить глобальний ландшафт».

У звіті говориться, що Китай має сильні міжнародні освітні амбіції, розвиваючи свою систему вищої освіти – він покращує глобальні рейтинги, надає стипендії майбутнім студентам, створює глобальні партнерства та набирає працівників на міжнародному рівні.

Ключовою частиною стратегії Китаю по залученню іноземних студентів є збільшення обсягів навчання англійською мовою, і зараз на Китай припадає 12% ETP за межами великої четвірки англомовних країн. До пандемії Китай планував залучити 500 000 іноземних студентів до 2020 року і досяг рівня 492 000 у 2019 році.

Індія в свою чергу оголосила бажання прийняти до 2023 року 200 000 іноземних студентів.

Ці сигнали вказують на перехід країн Азіатсько-Тихоокеанського регіону від ринків «відправлення» до ринків «приймання» іноземних студентів.

У світі, згідно Studyportals, англійською мовою викладається 157 278 бакалаврських та магістерських програм. 81,7% з них все ж пропонується чотирма великими англомовними напрямками, але майже кожна п’ята ETP пропонується за межами основних гравців.

У 2021 році Studyportals поза “великою четвіркою” нарахував 27 874 програм, а це на 77% більше, ніж у 2017 році.

Поза межами великої четвірки, переважна більшість ETP-програм наразі пропонується в Європейському просторі вищої освіти, на який припадає 63%, за ним йдуть китайський регіон – 12,2%, Африка на південь від Сахари – 8,1% і Східна Азія – 6,7%.

Близький Схід, Північна Африка та Південні Азія і Америка пропонують відносно меншу кількість ETP – відповідно 4,7%, 3,6% та 1,8%.

Джерело інформації: