Рада Європейського Союзу (The Council of the European Union), до складу якої входять міністри держав-членів ЄС, закликала європейські уряди та системи вищої освіти підтримати Європейську університетську ініціативу (European Universities Initiative) та зробити її основою для побудови до 2025 року Європейського освітнього простору.
Міністри країн ЄС закликали розширити співпрацю між органами управління освітою, вищими навчальними закладами та зацікавленими сторонами, щоб усунути перешкоди на шляху європейського співробітництва.
У цьому контексті вони пропонують вивчити необхідність та доцільність спільних європейських дипломів в рамках альянсу “Європейських університетів”.
Це звернення міститься у висновку звернення: “Європейська університетська ініціатива – об’єднання вищої освіти, досліджень, інновацій та суспільства: прокладання шляху до нового виміру європейської вищої освіти”, що було прийнято 17 травня 2021 р. на засіданні Ради міністрів освіти, модератором якого виступав Мануель Хейтор (міністр науки, технологій та вищої освіти Португалії, яка в даний час головує в ЄС).
Започаткована лідерами ЄС у 2017 році Європейська університетська ініціатива буде повністю реалізована протягом фінансового періоду ЄС – з 2021 р. до 2027 р. У поточній пілотній фазі в Ініціативі вже беруть участь 284 університети, які створили 41 альянс європейських університет. Перший етап, в якому брали участь 17 фінансованих ЄС альянсів, був започаткований у 2019 році і триватиме ще півтора роки. У минулому році розпочався другий етап, в ході якого було створено 24 альянси.
Ці мережі, об’єднаних знизу вверх, вищих навчальних закладів по всьому Євросоюзі, як передбачається, здатні забезпечити студентам можливість здобути науковий ступінь шляхом поєднання навчання у кількох країнах ЄС та сприятимуть міжнародній конкурентоспроможності європейських університетів.
Ідея полягає в тому, що в рамках альянсів європейських університетів, студенти, співробітники та науковці повинні мати можливість безперешкодного пересування між партнерськими установами для навчання, викладання та проведення досліджень.
Кожна мережа повинна включати три або більше університетів від трьох держав-членів ЄС або інших країн, які приєднались до програми обміну студентами в рамках системи Еразмус. Спочатку їм надається фінансування в розмірі 5 млн. євро (6 млн. дол. США), а згодом ще додатково 2 млн. євро.
У висновках звернення вказується на необхідність заохочення до співпраці за допомогою альянсів у галузі досліджень, інновацій та освіти, визначаються 19 політичних цілей та стверджується, що Європейська університетська ініціатива «здійснить значний внесок у досягнення амбіційних цілей з розвитку інноваційного, конкурентоспроможного у всьому світі та привабливого європейського освітнього простору (European Education Area) та Європейського дослідницького простіру (European Research Area)”, встановлюється “амбіційна транснаціональна співпраця між вищими навчальними закладами Європи”, а також підтримка трансформації вищої освіти.
Португальський міністр Хейтор, який модерував обговорення в Раді ЄС, сказав: “Ми всі повинні гарантувати, що “Європейські університети” будуть функціонувати як “випробувальні стенди” для реалізації підходів, орієнтованих на студентів, для вирішення суспільних проблем та у забезпеченні здобуття навичок, які потребуються у Європі.
“Вони також повинні виступати в якості “випробувальних майданчиків” для компетентних досліджень, навчання та залучення молодих дослідників, включаючи систему науковий керівник-студент, а також для покращення системи кар’єрного зростання та диверсифікації”.
У висновках Ради зазначається, що поетапний підхід, спрямований на об’єднання схем підбору викладачів та дослідників, повинен поширюватись “Європейськими університетами”, і мати на меті здійснення ефективної “різноспрямованої” та “збалансованої” циркуляції думок в Європі, що повинно призвести до збільшення компетентних досліджень, кар’єрного росту викладачів і особливо молодих науковців.