По кількості найбільш цитованих у світі вчених перше місце впевнено тримають США – 2 639 від загальної кількості 6 078. Але їх відносна частка зменшилася з 55% у 2014 році до 43% у 2018 році. Частка ж китайських вчених світового класу неухильно зростає і 2018 році становила 7,9% (третє місце у світі), у порівнянні з 5,9% у 2014 році.
Такі дані наведено у звіті компанії Clarivate Analytics (платформа Web of Science) – під назвою Найбільш цитовані дослідники 2018: Видатні таланти природничих і соціальних наук (Highly Cited Researchers 2018: Identifying top talent in the sciences and social sciences).
У 2018 році за вищезазначеним показником на другому місці знаходиться Великобританія, за нею йдуть Китай (7,9%), Німеччина (5,9%), Австралія (4,0%), Нідерланди (3,1%), Канада (2,7%), Франція (2,4%), Швейцарія (2,2%) та Іспанія (1,9%). Ці 10 країн разом мають 82,7% найбільш цитованих вчених у світі.
З 2014 року помітне збільшення кількості та частки «висококваліфікованих дослідників» спостерігається у трьох регіонах – Сінгапурі, континентальному Китаї та Австралії.
Девід Пендлбері, науковий керівник Clarivate Analytics, сказав, що, хоча Китай і на підйомі, йому ще доведеться пройти довгий шлях, щоб обігнати США в частці найпопулярніших вчених.
Що ж стоїть за зростанням Китаю? З 1990-х років уряд Китаю зробив науково-технічні дослідження пріоритетом у створенні для нації світової економіки знань. Як наслідок, в останні роки наукові результати з Китаю, проіндексовані в аналітиці Clarivate Analytics Web of Science, зростають приблизно на 10% на рік, що приблизно вдвічі перевищує середньосвітовий показник. Це свідчить, що значні інвестиції в дослідження та розробки, а також потенціал науковців дають прекрасний результат.
Оцінка наукових установ, то тут результати такі:
10 університетів світу – лідерів по кількості найбільш цитованих вчених:
- Гарвардський університет (186 – на тому ж рівні, що й Нідерланди, що є шостими в списку країн),
- Стенфордський університет (100),
- Каліфорнійський університет, Берклі (64),
- Оксфордський університет (59),
- Університет Вашингтона в Сент-Луїсі (51),
- Каліфорнійський університет, Лос-Анджелес (47),
- Каліфорнійський університет, Сан-Дієго (47),
- Массачусетський технологічний інститут (45),
- Університет Пенсільванії (44);
- Університет Дьюка (44).
Щодо урядових та інших дослідницьких організацій – на першому місці Національний інститут охорони здоров’я США (148), далі йдуть Академія наук Китаю (99), Товариство Макса Планка (76) і дослідницький центр Broad Institute (44).
Варто зазначити, що китайські науковці є найбільш плідними у хімії і матеріалознавстві, математиці, інформатиці та інженерії, але менш впливові у клінічній медицині, астрономії та астрофізиці.