Китай vs США у гонці за Штучний Інтелект

У гонці за лідерство в галузі штучного інтелекту (ШІ) США не мають наміру здаватися, але переламати ситуацію поки що не можуть.

27 січня – 1 лютого 2019 р. проходила Тридцять третя конференція Association for the Advancement of Artificial Intelligence (AAAI-2019) – одна з найбільших і найавторитетніших академічних конференцій світу в цій галузі.

На конференції було представлено 7745 робіт (для порівняння, на попередній 32-й конференції – 3800, а на 31-й – 2590). Зростання в 2+ рази в цьому році говорить про вибухову популярність теми.

За результатами проведеного ревю були відібрані 1500 робіт (на 32-й конференції – 933, а на 31-й – 638).

З них:

  • Китай надав 382 роботи,
  • США – 264 роботи,
  • всі інші країни-учасники, представлені на конференції, – максимум по декілька десятків робіт.

Вищезазначені цифри однозначно свідчать про наступне:

В нових фундаментальних дослідженнях ШІ світових лідера тільки два, – і це вже звична характеристика світової ШІ-гонки.

Кількісно Китай вже перегнав США (хоча якісно ще попереду США: відсоток акцептованих робіт на конференції: у Китаю – 16%, а у США -21%) – і це принципово новий стан ШІ-гонки.

31 січня був опублікований 156-сторінковий звіт Всесвітньої організації інтелектуальної власності WIPO про стан трендів в області ШІ. У ньому вперше проаналізовано динаміку 340 тис. запатентованих винаходів у галузі ШІ і супроводжуючих їх 1,6 млн. публікацій.

Серед ключових висновків звіту, зокрема, такі:

Університети вносять значний вклад в патентування ШІ, причому домінує тут Китай.

Китайські організації складають:

  • 17 з топ-20 академічних організацій у справі патентування ШI,
  • 10 з Топ-20 кращих наукових публікаторів у сфері ШІ.

Китайські наукові центри особливо сильні в глибинному навчанні. Провідною науково-дослідницькою організацією є Китайська академія наук, яка має більш ніж 2500 сімейств патентів-аналогів і понад 20 000 наукових статей по комплексу тематик ШІ. Крім того, Китайська академія наук має найбільший патентний портфель по глибокому навчанню (235 сімейств патентів-аналогів). Китайські патенти за останні 5 років щорічно зростають на 20%, перевершуючи темпи всіх інших країн, включаючи США.

Резюмувати ці цифри можна так.

  • За показником кількості патентів, що реєструються в області технологій ШІ від університетів і громадських дослідницьких організацій, однозначний лідер – Китай.
  • Серед Топ-30 лідерів серед комерційних компаній, США все ще попереду (в основному, за рахунок IBM і Microsoft). Третя за кількістю патентів серед американських компаній – Alphabet – лише на 10 місці серед Топ-TOP-30 світових лідерів по патентах в ШІ.

Таким чином, на підставі найсвіжіших даних, очевидно, що Китай вийшов на 1-е місце як в загальному обсязі наукових робіт з ШІ, так і в патентах по ШІ.

Потрібно відзначити, що для самого Китаю це вже не новина. Це підтверджує доповідь на Всесвітньому форумі світу Пана Сюе Ланя з Університету Цінхуа, заснована на даних нового звіту цього університету, присвяченого порівняльному аналізу стану справ по ІІ в Китаї і світі – China AI Development Report 2018.

Країни – власники патентів на технології ШІ (Китай, США і Японія) володіють в сумі 74% всіх опублікованих патентів в області ШІ.

Таким чином, і за китайськими даними Китай вже обігнав США по 2-м з 4-х ключових показників у розвитку ШІ.

По двох же інших показниках – чисельності ШІ фахівців (AI Talents) і числу компаній, що працюють в області ШІ,- Китай все ще відстає від США.

Поточний розподіл світового пулу з 204575 ШІ фахівців по країнах світу: США – 28536, Китай – 18232 і т.д.

Крім 4-х ключових показників розвитку ШІ, за якими рахунок між Китаєм і США 2: 2 (Китай №1 за кількістю наукових публікацій і патентів, а США – по числу фахівців і компаній), є 4 додаткових показника, за якими Китай поки що серйозно відстає від США:

  • число топових фахівців з ШІ,
  • технічні стандарти,
  • програмні платформи
  • напівпровідникова апаратна база.

Чи включаться США у боротьбу за утримання лідерства у сфері ШІ – покаже час.

Джерело інформації