Лютий-червень 2022 р. Західна Європа

ОГЛЯД
ринку освітніх послуг Західної Європи
лютий – травень 2022 р.

За матеріалами: University World News, The Gardian, Independent, Die Welt, Die Zeit, LeMonde, El Pais, El Mundo, Corriere della Sera, Das Centrum für Hochschulentwicklung (CHE)

Великобританія

1.   У британських університетах після Brexit кількість студентів з ЄС зменшилася на 40%.

Згідно з останньою щорічною доповіддю UCAs (організація, яка займається координацією та управлінням процесів з подання заявок до університетів) у 2021 р. кількість бажаючих з ЄС поступити у заклади  Великобританії скоротилася приблизно до 32 тис., що на 40% менше у порівнянні з попереднім роком.

На зменшення кількості заявок на бакалаврат від студентів з країн ЄС виплинула невизначеність, пов’язана з виходом Великобританії з Євросоюзу, та зміни умов підтримки студентів.

Однак у минулому році на 48% зросла кількість громадян США, які подали заявки на вступ до британських вищих навчальних закладах.

На даний час Китай залишається найбільшим «ринком» для іноземних студентів, випереджаючи Індію, однак серед усіх великих держав найбільший ріст кількості абітурієнтів спостерігається у США.

Кількість заявників до британських закладів вищої освіти з-за меж ЄС у 2021 р. зросла більш, ніж на 12% до рекордних понад 111 тис. чол. Відзначається, що має місце очевидне збільшення з США кількості бажаючих навчатись у Великобританії, оскільки Brexit зробив її більш привабливою для американських абітурієнтів.

Крім того, останні дані за 2022 р. засвідчують, що кількість заявників з-за меж ЄС продовжує зростати, наразі їх ріст становить 5%. Високий рівень зацікавленості проявляють також громадяни Китаю, Індії та Гонконгу.

Джерело інформації:
https://www.independent.co.uk/news/education/brexit-eu-university-students-uk-b2021553.html  

2.     Оцінки в дипломі мають більше значення, ніж репутація університету

За даними британського Інституту фіскальних досліджень (IFS), випускники з хорошим дипломом менш престижного навчального закладу Великобританії заробляють більше, ніж ті, хто має диплом з нижчими оцінками від престижного університету.

Нове дослідження IFS показало, що випускники віком до 30 років з дипломом першого класу або з відзнакою 2,1 мали вищий середній заробіток, ніж ті, хто закінчив ЗВО з дипломом нижчим класом, навіть якщо вони навчались у більш авторитетному університеті.

Результати дослідження свідчать про те, що для Великобританії клас диплома важливіший, ніж навчальний заклад для розміру зарплат.

Випускники з найкращими оцінками в університетах, як правило, заробляють більше грошей, однак розмір зарплати може також залежати і від того, які предмети викладались.

Джерело інформації:
https://www.independent.co.uk/independentpremium/uk-news/degree-grade-university-reputation-report-b2061706.html

  1. Нестача екзаменаторів для проведення випускних іспитів GCSE та A-level призвела до необхідності втручання батьків

Директори коледжів та інших навчальних закладів попереджають про можливі зриви у цьому році проведення літнього шкільного іспиту через нестачу спостерігачів через страх захворіти на Covid.

Асоціація керівників шкіл та коледжів зробила заяву, що співробітників Англії, Уельсу та Північної Ірландії відволікають від звичайної роботи, щоб спостерігати за іспитами.

Водночас Департамент освіти (Department of Education) не очікує серйозних проблем у цій сфері, оскільки школи та коледжі повинні були скласти відповідні плани на випадок непередбачених обставин. Водночас більше студентів, ніж будь-коли, вперше після скасування карантинних заходів через пандемію здають A-levels та GCSE. Однак до роботи в безпосередньому режимі повертається недостатньо спостерігачів. Потреба у значній кількості спостерігачів пов’язана із просьбами студентів складати іспити в окремих кімнатах. Водночас DfE заявляє, що не очікує загальних зривів екзаменаційного процесу.

Генеральний секретар ASCL (асоціація керівників коледжів та шкіл) Джефф Бартон зазначив, що через брак інспекторів у деяких шкіл немає вибору, як навчати власний персонал та перерозподіляти його роботу.

Зазвичай на письмових іспитах на кожні 30 студентів має бути присутній один інспектор, але через їх брак цю вимогу було змінено до одного на 40.

Крім того, треба додаткову кількість спостерігачів для студентів, які бажають здавати іспити в окремих кімнатах.

Джерело інформації: https://www.bbc.com/news/education-61422304 

  1. Робочих місць на мільйон більше ніж випускників

Об’єднання представників наглядових рад 140 університетів Великобританії провело дослідження для перевірки тези, що для випускників закладів вищої освіти не вистачає робочих місць. Результати дослідження, які були опубліковані 11 квітня 2022 р. у звіті засвідчили, що у Великобританії професійних робочих місць існує майже на мільйон більше, ніж працівників з дипломом, при цьому британські працівники більше недокваліфіковані, ніж перекваліфіковані.

Згідно з даними Управління національної статистики, у Великобританії у 2004 р. кількість вакансій для випускників зросла з 11,1 млн. до 15,9 млн., а на початок 2022 р. вакансій на 20% більше, ніж у 2019 р., а очікується, що їх кількість до кінця поточного року зросте ще на 20%, у порівнянні з 2021 р. Крім того, згідно зі звітом об’єднання представників наглядових рад 14% робочої сили Великобританії мають надвисоку кваліфікацію для своєї поточної роботи, однак 27,7% мають недостатню кваліфікацію.

Вказаний звіт отримав значну підтримку у британських університетах та в освітній сфері. 

Водночас існують певні застереження щодо стану працевлаштування випускників. Зокрема Луїза Ніколь, засновниця кадрової агенції Asia Careers Group SDN BHD, заявила, що існує не попит на випускників, а високий попит на людей з навичками, необхідними для роботодавців, що дозволить підвищити продуктивність підприємств. За її словами, все більше роботодавців знижують вимоги до дипломів і відмовляються від схем набору випускників на користь найму за принципом «у потрібний час», при цьому має місце дефіцит кваліфікованих кадрів та надалі зберігається високий рівень безробіття серед випускників.

Джерело інформації:
https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20220415140804824

  1. В рамках державних реформ випускники повертатимуть студентські позики
    до 60 років

Уряд Великобританії оголосив про плани продовжити період списання студентських позик до 60 років. При цьому, студентський борг, який порівнюють з «податком на роботу на усе життя», буде списано через 40 років, а не через 30 років, як було до цього.

Подовження терміну списання кредиту дозволить повернути більшу частину студентських позик, зменшивши навантаження на платників податків. Такі зміни призведуть до того, що випускники з низьким рівнем доходу повинні будуть повертати свої позики раніше. Крім того, буде знижено з 27 295 фун.стер. до 25 000 фун.стер. поріг, з якого починаються виплати за студентські позики.

Мартін Льюїс, засновник MoneySavingExpert.com зазначив, що більшість випускників університетів повинні будуть платити за свої дипломи протягом життя і набагато більше, ніж зараз. Це фактично завершує трансформацію «студентських позик» для більшості в податок на випускників, який буде діяти протягом усього життя.

Водночас, Мішель Донелан, міністр вищої та додаткової освіти, заявила – скасування після 2023 р. процентних ставок на позики означає, що випускникам не доведеться повертати більше, ніж вони позичають.

Урядові дані засвідчують, що розмір непогашених позик на кінець березня 2021 р. сягнула 16 млрд. фун.стер. і за прогнозами до 2043 р. зросте до півтрильйона фунтів стерлінгів.

Зміни у фінансуванні навчання студентів відбуваються разом із широкими реформами у сфері вищої освіти, зокрема планується заморозити на наступні два роки розмір плати за навчання.

Джерело інформації:
https://www.independent.co.uk/news/education/graduates-student-loans-repayment-b2022151.html

  1. Більше половини студентів-інвалідів під час пандемії розглядали можливість залишити денну форму навчання

Згідно з опитуванням, проведеним у 69 британських університетах, під час пандемії студенти-інваліди залишилися без підтримки і більше половини з них вирішили залишити денну форму навчання. Лише 23% студентів-інвалідів отримали необхідну підтримку під час пандемії, а багато  почуваються «залишеними», «відчуженими» та «забутими» з боку співробітників університетів.

Студенти-інваліди закликають університети підтримувати гібрид онлайн та особистого навчання. Вони отримали непропорційну перевагу, коли університети перейшли на онлайн-лекції та нові формати іспитів, однак про них забули, коли мова йшла про надання адресної допомоги.

Близько 41% заявили, що у них є проблеми, і більше половини з них, що проблеми не були вирішені протягом року вже після пандемії. Понад 57% опитаних студентів-інвалідів зазначили, що через пандемію розглядали можливість залишити університет, перервати навчання або перейти на заочну форму навчання. Багато респондентів відмітили, що на людей з обмеженими можливостями накладається величезний адміністративний тягар через необхідність доведення своєї інвалідності та отримання необхідної допомоги. Крім того, під час пандемії 28% з них повинні були надати додаткові докази своєї інвалідності, незважаючи на те, що вони вже довели це своїм університетам. 63% інвалідів, які намагалися отримати допомогу під час пандемії, виявили, що видача допомоги призупинена, а для іноземних студентів це – 73,5%.

Джерело інформації:

https://www.independent.co.uk/news/education/education-news/disabled-students-education-university-pandemic-b2035550.html

Німеччина

  1. Більше урядової підтримки для українських студентів

На початку березня ц.р. Німецька національна асоціація у справах студентів (Deutsches Studentenwerk) закликала уряд країни запустити пакет допомоги для українських студентів у Німеччині, який включатиме фінансову підтримку та відстрочка орендної плати для студентських гуртожитків. Асоціація заявила про повну солідарність з народом України і не полишає надії на те, що війна скоро закінчиться. Свою роботу асоціація зосередить на 6200 українських студентах, які вже перебувають у Німеччині та які потрапили у надзвичайну ситуацію через війну, а також на тих, хто приїде до Німеччини протягом наступних днів і тижнів.

Президент асоціації Рольф-Дітер Постлеп (Rolf-Dieter Postlep) заявив, що  українські студенти, які не отримують гранти, отримають фінансову допомогу, зокрема відстрочку плати за оренду житла у студентському гуртожитку, а також ваучери в студентські ресторани та психосоціальні консультації.

Р.Постлеп вважає, що комплексний федеральний пакет підтримки дозволить німецьким університетам, студентським спілкам та організаціям студентського обслуговування об’єднати зусилля для надання оптимальної допомоги студентам з України.

Він зазначає, що студентські сервісні організації вже роблять усе можливе для підтримки українських студентів різними заходами, але наголошує, що в середньостроковій та довгостроковій перспективі така діяльність потребує підтримки федерального уряду.

Джерело інформації:
https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20220307132549799

8.     Німеччина прийме 100 тисяч українських вчених і студентів

Президент Німецької служби академічного обміну (DAAD) на початку квітня ц.р. Джойбрато Мукерджі, перебуваючи у Польщі, обговорив з представниками польських наукових та освітніх установ питання підтримки біженців з України, готуючись до прийому щонайменше 100 000 українських студентів та науковців. Президент DAAD спілкувався з представниками польської організації академічного обміну (NAWA), Польської академії наук, конференції ректорів вищих навчальних закладів Польщі, Національного наукового центру та Фонду для польської науки.

За словами Д.Мукерджі, Німеччина готова перейняти досвід Польщі щодо прийому українських біженців, в якій більше половини іноземних студентів є громадянами України. 

Урядом ФРН 15 березня було затверджено виділення 5 млн. євро на стипендії та інші заходи підтримки для українських студентів і науковців. Зараз ці гроші виділяються установам на основі конкурсних пропозицій на період до 30 вересня. Д.Мукерджі каже, що установи вже активно залучені до консультацій та програм підтримки біженців.

DAAD готує веб-сайт, на якому українські студенти та науковці отримають інформацію про правові питання, вступ до вищих навчальних закладів та посилання на всі вищі навчальні заклади.

Фінансування підтримки українських студентів є важливим аспектом і DAAD вимагає від уряду виділити додатково близько 80 мільйонів євро на вищу освіту для подолання наслідки кризи. На даний момент університети роблять усе можливе за рахунок власних коштів.

Джерело інформації:
https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20220401133548508

  1. Студентські обміни та стажування на роботі «скочуються вдвічі»

Студентський обмін між Німеччиною та Сполученим Королівством буде скорочено вдвічі, а робочі місця для німецьких студентів можуть повністю закритись, після того як британська схема Тьюринга (Turing) повністю замінить у 2023 р. програму Європейського Союзу Erasmus.

Крім того, отримання візи є проблемним питанням для продовження мобільності студентів з ФРН та інших країн ЄС до Великобританії. Директор Центру британських досліджень при університеті Гумбольдта Герхард Даннеманн 6 квітня під час онлайн-конференції, обговорюючи наслідки британської схеми Тьюринга, зазначив, що студентські обміни між Німеччиною та Великобританією вже скорочуються і побоюється, що в довгостроковій перспективі вони можуть скоротитися вдвічі через відсутність взаємності у фінансуванні двосторонніх обмінів за схемою Тьюринга. На відміну від Erasmus, Turing фінансує лише виїзну студентську мобільність.

Він також висловив стурбованість відсутністю відповідного режиму отримання візи до Великобританії для німецьких та інших студентів ЄС, які прагнуть отримати роботу в Британії після Erasmus.

Перехідний період Erasmus закінчується наступного року. Це падіння кількості обмінів було пом’якшено перехідним періодом, який дозволив університетам ЄС використовувати невитрачені кошти з останньої програми Erasmus+ (2014-2020), які не можна було використати через пандемію. Британський уряд пообіцяв фінансувати схему Тьюринга на три роки в розмірі 110 млн. фунтів стерлінгів (143 млн. доларів США) на рік.

Джерело інформації:
https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20220408114039306

  1. За даними опитування, майже кожен третій студент живе в бідності

Опитування проведене Німецькою асоціацією паритетного добробуту (Deutscher Paritätischer Wohlfahrtsverband), показує, що майже третина всіх студентів у Німеччині живуть у бідності, а четверо з п’яти студентів, які живуть самостійно, знаходяться за межею бідності.

Середній рівень доходу бідних студентів в Німеччині становить 802 євро (848 доларів США) на місяць. На даний час межа бідності в Німеччині становить 1265 євро на місяць.

Близько 465 500 з приблизно трьох мільйонів студентів Німеччини отримують допомогу від Bundesausbildungsförderungsgesetz (BAföG).

Для виправленні ситуації необхідно виділення з боку BAföG допомоги більшій кількості студентів, у зв’язку з чим Німецька асоціація добробуту паритету (Deutscher Paritätischer Wohlfahrtsverband) пропонує реформи системи фінансової підтримки.

В асоціації кажуть, що пропозицій федерального уряду з цього питання, які зараз обговорюються в федеральному парламентському комітеті з питань освіти, недостатньо. Окрема увага звертається на підвищення цін, яке загрожує зростанню тиску на багатьох студентів, що спричинить зростання їх заборгованості і навіть повне припинення навчання.

Асоціація привітала плани уряду зробити більш гнучкими вікові границі  для грантів і позик, однак вимагає більшої адаптації допомоги до реальних потреб і пропонується регулярно переоцінювати розмір підтримки.

Джерело інформації:
https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20220519154136967

  1. Рейтинг університетів CHE 2022: хороші приклади цифрового викладання, особливо в інженерії та психології

У травні 2022 р. був опублікований рейтинг німецькомовних університетів від Центру розвитку вищої освіти (Centrums für Hochschulentwicklung).

Вже понад 20 років CHE надає інформацію щодо близько 40 предметів (у 2022 р. 43) з метою визначення найбільш ефективного курсу навчання. Цей рейтинг є найбільш повним і детальним у німецькомовному світі, в якому беруть участь понад 300 університетів і технічних коледжів, опитано понад 120 000 студентів. Окрім фактів про навчання, викладання та наукові дослідження, рейтинг містить оцінки студентів про умови навчання в їхньому університеті.

Цього року рейтинг проводився з предметів у галузі інженерних наук, лінгвістики, культурології та психології. Вперше студентів також запитали про використання цифрового навчання.

Студенти давали оцінки якості викладання, особливостям набуття практичного досвіду, оснащеності бібліотек та ІТ-інфраструктурі.

За оцінками студентів, є багато хороших прикладів використання цифрового навчання в галузі психології та інженерії – особливо в машинобудуванні, електротехніці та інформаційних технологіях як в загальних університетах, так і в університетах прикладних наук. На додаток до оцінок студентів, CHE також збирав оцінки викладання та проведення наукових дослідження. У рейтингу відзначається, що багато університетів пропонують своїм студентам широкий спектр можливостей, які полегшують їм початок навчання.

У загальнонаціональному рейтингу CHE, Есслінгенський університет прикладних наук досяг високих результатів з кількох предметів, зокрема автомобілебудування, машинобудування, а також хімічна інженерія, біотехнологія та системи транспортних засобів, будівельні, енергетичні та екологічні технології. Це ставить університет у групу провідну закладів вищої освіти в країні з цих предметів. Окрім студентських рейтингів, університет також має дуже високі бали за багатьма оцінками, пов’язаними з навчанням, зокрема підтримка на початку навчання,  забезпечення контактів для проходження професійної практики, наставництво вчителів, запропоновані курси, організація навчання, елементи цифрового викладання, іспити, лабораторні стажування, пропозиції щодо кар’єрної орієнтації, практична актуальність, бібліотечне обладнання, загальне навчання ситуація. Есслінгенський університет прикладних наук входить до загальнонаціональної найвищої групи в 11 з 13 категорій.

Джерела інформації:
https://www.che.de/2022/che-hochschulranking-2022/

https://www.hs-esslingen.de/angewandte-naturwissenschaften-energie-und-gebaeudetechnik/fakultaet/profil/aktuelles/artikelansicht/news/sehr-gute-ergebnisse-beim-aktuellen-che-ranking/

  1. Наукові відносини “зруйновані або принаймні сильно напружені”

Починаючи з березня ц.р., 91% німецьких університетів, які співпрацювали з російськими партнерськими організаціями, припинили з ними співпрацю. Припинені також і спільні дослідницькі проекти, які у подальшому вже не будуть відновлені.

Наразі припинені також і спільні семінари чи конференції. Німецькі університети повідомляють про неможливість у подальшому контролювати дисертаційні роботи, що впливає на обмін даними, зразками та пристроями. За опитування часопису die Welt, зі 86 університетів, які мали партнерські відносини з російськими партнерськими організаціями, 78 з них їх призупинили. Вісім університетів все ще визначають, яку позицію зайняти. Призупинення співпраці здійснюється університетами на виконання запитів державних міністерств кожної землі.

Неможливим також є подальше продовження спільних дослідницьких проектів. Зокрема, на початку березня найбільша фінансова організація, яка інвестує у наукові дослідження, DFG призупинила фінансування всіх німецько-російських дослідницьких проектів. За останні три роки на фінансування понад 300 німецько-російських проектів було спрямовано 100 млн. євро.

Водночас, розрив співпраці нанесе шкоди також і німецьким закладам. Так, Європейська школа менеджменту та технологій у Берліні очікує економічних втрат у розмірі кількох мільйонів євро.

Джерело інформації:
https://www.welt.de/politik/deutschland/plus237494199/Krieg-in-der-Ukraine-Wissenschaftliche-Beziehungen-zerstoert-oder-zumindest-stark-belastet.html

Франція

  1. Університет: як співпрацюють європейські дослідники?

У той час як створюються нові альянси Європейського університету, міністри держав Європейського Союзу з питань наукових досліджень 8 і 9 березня ц.р. зустрілися в Марселі для обговорення умов співпраці дослідників та потреб в цій галузі з метою забезпечення ефективності.

Згідно з словами президент асоціації президентів французьких університетів Мануеля Тунон де Лара, дослідження наразі глобалізовані і основними науковими групами у світі є Європа, Сполучені Штати, Китай. Наукові дослідження у країнах Європейського Союзу Франції, Німеччині, Великобританії або Італії можна врятувати, лише якщо держави об’єднають свої зусилля. Разом з тим, у 2014 р. 45% наукової співпраці відбувалося між містами однієї країни, 30% між містами в європейських країнах і 25% між європейськими містами з містами з інших континентів.

Французькі науковці вважають, що у Європі діють надто складні механізми фінансування. Європейський Союз заохочує дослідників до співпраці, зокрема через рамкові програми, такі як «Горизонт 2020» або новий «Горизонт Європа», однак адміністративний тягар для доступу до фінансування, що пропонуються цими програмами, є дуже високим. Часто французькі дослідники неохоче подають свої проекти, оскільки протягом ряду років адміністративна та фінансова підтримка досліджень з боку французької держави була досить слабкою.

Ці рамкові програми зараз викликають занепокоєння для співпраці з країнами за межами Європейського Союзу, такими як Швейцарія і Великобританія.

Джерело інформації:
https://www.letudiant.fr/educpros/enquetes/universite-comment-les-chercheurs-europeens-ccoperent-ils.html

  1. Тиждень PSL: рух та обмін між факультетами та дисциплінами в кампусі

Кожного семестру в університеті Paris Sciences et Lettres (PSL) на цілий тиждень студенти бакалавратів, аспіранти і докторанти покидають свої звичні лабораторії та аудиторії на деякий час, щоб пройти інші курси, і цей період називається – тиждень PSL. Студенти мають можливість персоналізувати свій курс навчання, глибше зрозуміти предмет або дізнатися про інші наукові практики, якими дуже захоплюються багато студентів. У березні 2022 р. було запропоновано понад тридцять курсів, які охоплюють широкий спектр предметів (менеджмент, хімія, історія, соціологія, штучний інтелект, мінералогія тощо), поєднуючи польові роботи, експерименти та (або) групи учасників. з різних шкіл (факультетів).

Вказаний тиждень знаменує собою особливий період в навчальному році, оскільки він дає можливість студентам обмінюватись знаннями між дисциплінами та школами (факультетами).

Так, під час, організованого викладачами хімічного факультету, Ecole Nationale Supérieure de Chimie de Paris – PSL (ENS – PSL), Клотільдою Полікар і Ніколясом Колтісом, тижня під назвою «Metallomix: метали, від зірок до життя» була запропонована широка панель з різних дисциплін (хімія, геонауки, мінералогія тощо) за участь різних структурних підрозділів (ENSCP – PSL, ENS – PSL, Paris Globe Institute of Physics, University of Lille, Museum of Natural History та ін.). Це дало учасникам уявлення про різноманітність наукових галузей, що займаються аналізом металів (астрофізика, економіка, археологія тощо). Цей тиждень надав їм можливість більш детально дізнатися про роль та використання металів в інших галузях (геонауки, археологія, здоров’я тощо). Учасники вважають, що тижні PSL є ідеальним часом для експериментів. Для них екскурсії, групова робота та наукові конференції є першим знайомством з науковими методами.

На цей період запрошуються також викладачі з інших закладів. Так, Деніел Неттл, професор Університету Ньюкасла, був запрошений спеціально на тиждень PSL, де попросив студентів попрацювати в малих групах і підготувати запитання, а також зібрати дані, які вони потім представить іншим групам.

Тижні PSL дозволяють учасникам сформувати власну навчальну програму та розширити спектр навичок для майбутнього академічного чи професійного проекту.

https://psl.eu/en/news/psl-week-movement-and-exchange-between-schools-and-disciplines-heart-campus

  1. Університет PSL зайняв 1-е місце в рейтингу Times HE YUR 2022

Університет PSL піднявся на 1-е місце в рейтингу Times Higher Education Young University Rankings 2022. Вказаний рейтинг охоплює понад 500 найкращих університетів світу, які працюють вже понад 50 років, і базується на 13 показниках ефективності.

Президент Університета PSL Ален Фукс заявив, що в цьому рейтингу континентальна Європа і особливо Франція поряд з закладами Азії займає більшість серед перших місць і це незаперечна ознака надзвичайно позитивної динаміки. Посівши лідерство в цьому рейтингу, PSL підтвердив свій статус міжнародно визнаного університету, тобто відповідає визначеному набору критеріїв. Університет PSL – це університет, де проводять інтенсивні дослідження і викладають широкий спектр дисциплін, а також об’єднують гуманітарні та соціальні науки, інженерію і мистецтво. В університеті навчають від рівня бакалавра до докторантури студентів з усього світу.

Усі школи (факультети) університету позиціонують себе як частина цієї моделі навчання і завдяки PSL мають більший міжнародний вплив. Президент університету відзначив, цей результат є нагородою за значні зусилля, які були докладені колективом закладу протягом останніх десяти років. Для студентів PSL – це цінний початок для майбутньої кар’єри.

Джерело інформації:
https://psl.eu/en/news/psl-1-university-worldwide-young-university-rankings-2022

  1. Ринок освітніх технологій розвивається

Сектор освіти у Франції активно приваблює інвесторів. Від розвитку сектору освіти виграють французькі заклади, в яких працює близько 10 000 співробітників.

Криза Covid-19 вивела на новий рівень сектор новітніх технологій, які використовуються в галузі освіти та навчання. Скорочення формату безпосереднього навчання призвело до необхідності переосмислення способу викладання та навчання.

Впровадження новітніх методів проведення занять дозволила отримати в 2021 р. компаніям у секторі edtech (education technology) у всьому світі близько 20,3 млрд. дол., що є рекордом. У Франції 2021 р. для компаній цього сектору дохід також був рекордний

Прискорення розвитку цього сектору технологій було дуже різким у Європі і його фінансування за один рік зросло втричі до 3 млрд. дол. завдяки впровадженню цифрових інструментів та для забезпечення безперервної освіті. Ринок edtech на 2025 р. оцінюється в 500 млрд. дол., що становитиме лише 6% від загального ринку освіти у світі. Співзасновниця французького спеціалізованого фонду Educapital Марі-Крістін Леве, який оперує 100 млн. євро і є найбільшим у Європі, заявила, що сектор edtech має величезний потенціал для цифровізації освітнього ринку.

Джерело інформації: https://www.lefigaro.fr/secteur/high-tech/le-marche-des-technologies-pour-l-education-en-ebullition-20220316

Іспанія

17.        Згідно з рейтингом 50 професій від El Mundo, La Complutense – найкращий серед іспанських університетів

Відповідно до рейтингу часопису El Mundo дипломи іспанського університету La Complutense (UCM) є найбільш затребуваними в країні і одним з найкращих університетських центрів для їх отримання. Рейтинг грунтується на 50 найпопулярніших професіях у п’яти університетах, які найбільш підходять для отримання цих професій.

Рейтинг «50 кар’єр» від El Mundo є однією з основних іспанських класифікацій, які оцінюють якість центрів вищої освіти. Він оцінює попит, людські та фізичні ресурси, навчальний план та результати. У ньому враховуються, серед іншого, такі показники: загальний рівень підготовки та рівень проживання, кількість лікарів, дослідницькі проекти, мовні пропозиції, програми навчання за кордоном. Враховуються також дані самого університету про потреби, людські та фізичні ресурси, плани навчання та результати, а також зовнішні показники, такі як міжнародні рейтинги. 

Згідно з результатами дослідження, проведеного El Mundo, університет UCM є найкращим іспанським університетом з найбільшою кількістю студентів, які посіли перше місце, за такими напрямами: англійська мова, іспаномовна філологія, історія та історія мистецтва, початкова освіта, математика, фармакологія, стоматологія та міжнародні відносини. Крім того, La Complutense — університет, який займає перше місце в рейтингу з першими місцями у 26 напрямах професійної підготовки.

UCM отримав високі оцінки за такими напрямами оптика та оптометрія, психологія та ветеринарна медицина, образотворче мистецтво, харчові науки та технології, право, фізика, хімічна інженерія та інші.

Загалом, часопис El Mundo у своєму рейтингу за 2022 р. підтверджує перевагу в іспанських університетах державної системи підготовки над приватною.

Джерело інформації:
https://www.ucm.es/complutense-primera-universidad-espanola-50-carreras-de-el-mundo

  1. Медицина, біомедицина та біотехнологія – спеціальності з низьким рівнем працевлаштування

Переважна більшість випускників 2015 р. лише через чотири роки роботи почали працювали на посадах, які відповідали їх високому рівню підготовки. Водночас багато з них емігрують з Іспанії на початковому етапі, у період перебування на випробувальному терміні, стажувальних чи стипендіальних посадах.

В Іспанії для кар’єрних росту у біомедицині працедавці вимагають від працівників високу оцінку, зокрема гранична оцінка має бути приблизно 12,5 з 14, а в медицині на кілька десятих більше. Фундація знань та розвитку (La Fundación Conocimiento y Desarrollo) провела дослідження щодо працевлаштування молодих людей в Іспанії. Згідно з опитуванням випускників – 86,6% лікарів, які закінчили навчання у 2015 році, і 70,6% лікарів у біомедичних закладах навіть через чотири роки після завершення навчання продовжують перебувати на тимчасових посадах: інтернами, працівниками з тимчасовим контрактом або працівниками, які проходять навчання чи стажування.

У той же час лікарів, які закінчили навчання у 2014 році, багато хто у 2019 р. працювали лише як медичні інтерни (Médico Interno Residente) із зарплатою від 1450 євро до 1800 євро, довготривалими робочими змінами з невеликими перервами на відпочинок. При цьому, стати інтерном теж було складно, оскільки з 2015 р. кількість вакантних місць менша, ніж кількість абітурієнтів.

Нестабільність, спричинена економічною кризою і пандемією, призвела до еміграції багатьох молодих лікарів та медсестер за кордон, насамперед до Сполученого Королівства. Згідно з дослідженням Фундації знань та розвитку, третина (33,5%) випускників 2016 р. зі спеціальності біомедичних наук звільнились через чотири роки після завершення навчання, як і інженери-біомедицини. Президент Національної асоціації лікарняних дослідників (ANIH), яка займається рідкісними захворюваннями, заявив, що через обмежене працевлаштування в державному секторі багато випускників шукають кращих місць праці, насамперед за кордоном. При цьому, іспанські біотехнологи користуються високою репутацією за кордоном і кожен п’ятий з них емігрує.

https://elpais.com/educacion/2022-05-27/medicina-biomedicina-y-biotecnologia-precariedad-laboral-casi-garantizada-entre-las-titulaciones-mas-exigentes.html

  1. Кібербезпека, навчання та працевлаштування: неминучий пріоритет для громадян і компаній

Збільшення обміну даними через Інтернет сприяє зростанню кіберзагроз і цифрових злочинів, однак наразі не вистачає фахівців для задоволення попиту.

В Іспанії у 2021 р. Національною обсерваторією технологій та суспільства (ONTSI) та Національним інститутом кібербезпеки (INCIBE) підготовлено у сфері кібербезпеки було загалом 149 774 працівника, які займалися кібербезпекою, однак нестача фахівців становив понад 24 000. Очікується, що до 2024 р. нестача фахівців у цій сфері зросте до 83 000.

У країні існує декілька спеціальностей у закладах вищої освіти , пов’язаних із кібербезпекою, зокрема за даними станом на листопад 2021 р. в Іспанії у цій галузі існує 84 магістерські програми, три університетські спеціалізації, чотири ступені бакалавра та інші .

Організації INCIBE, el Foro Nacional de Ciberseguridad та ENISA (Агентство Європейського Союзу з кібербезпеки) спільно працюють над структурою компетенцій, в якій передбачається 12 профілів з питань кібербезпеки, необхідних для компанії, зокрема: директор з інформаційної безпеки (Chief Information Security Officer), менеджер інциденту, юрист з питань кібербезпеки, спеціаліст із загроз, архітектор кібербезпеки, аудитор, реалізатор рішень, слідчий, аналітик ризиків, судексперт і тестер на проникнення. Ці спеціальності охоплюють практично всі потреби, які є ринку праці у цій сфері. Водночас аналіз ONTSI-INCIBE, представлений на останньому конгресі Mobile World Congress 2022 р. у м. Барселона,  засвідчив гендерний розрив у світі кібербезпеки, оскільки лише 18% випускників, які спеціалізуються на цьому предметі, є жінками, що характерно для усіх дисциплін STEM.

https://elpais.com/economia/formacion/2022-04-29/ciberseguridad-formacion-y-empleo-una-prioridad-ineludible-para-ciudadanos-y-empresas.html

20.    Прихильність Сантандера до освіти: понад 380 000 стипендій за останні три роки 

За 25 років своєї діяльності організація Сантандера (del Santander) стала світовим лідером у сфері приватних інвестицій в освіту, понад 2,1 млрд. євро було вкладено у численні програми сприяння академічній підготовці, підприємництву та зайнятості, а також зміцнила зв’язки з понад 1000 університетами та установами в 15 країнах.

За останні три роки організація присудила понад 380 000 стипендій (порівняно з очікуваними 325 000). Лише у 2021 р. вона інвестувала 106 млн. євро і підтримала понад 162 000 студентів, професорів, підприємств, а також МСП через реалізацію 162 232 ініціатив.

Організація пропонує відкриті програми для всіх профілів та віку, які адаптовані до нових потреб. Усі сектори економіки, включаючи фінансовий сектор, повинні заново винаходити себе. Зусилля були спрямовані на професійну перепідготовку (англ. м. reskilling) та забезпеченні нових навичок (upskilling). Різні пропозиції від Сантандера об’єднані в сім дисциплін, які сприяють освіті та працевлаштуванню, зокрема стипендії: Santander Tech – для сприяння навчанню в галузі нових технологій, програмування або технологічних інновацій; Santander Skills – для сприяння розповсюдженню різноманітних навичок; жіночі стипендії Сантандера – для сприяння професійному розвитку та лідерським здібностям жінок; Сантандерські мовні стипендії; Santander Studies – сприяють завершенню навчання за допомогою спеціальної допомоги; Santander Internship Scholarships – спрямовані на сприяння працевлаштуванню студентів університетів через професійне стажування; Santander Research Scholarships – спрямовані на матеріальну та фінансову підтримку студентів.

У 2017 р. була створена Santander X (глобальна мережу співпраці між університетами та підприємцями), яка стала найбільшою у світі екосистемою університетського підприємництва. 

Протягом усього періоду своєї діяльності організації заслужила визнання міжнародних організацій та інституцій, але перш за все вона допомогла понад 790 000 студентів, професорам, підприємства та МСП.

El compromiso del Santander con la educación: más de 380.000 becas en los últimos tres años

  1. CEU розширює свій фонд стипендій та допомоги в навчанні до понад 13 млн. євро

Освітня група CEU (до її складу входять 3 університети, розташовані в основних містах Іспанії – Мадрид, CEU San Pablo, Валенсія, CEU Cardenal Herrera, і Барселона, Abat Oliba CEU) збільшила свій фонд допомоги студентам у 21/22 навчальному році до понад 13 млн. євро, що більше минулорічного на один мільйон євро. CEU є приватним навчальним закладом, який присуджує найбільшу кількість стипендій в Іспанії.

Ці стипендії призначені як для першокурсників, так і для тих, хто вже навчається в одному з центрів по всій Іспанії. CEU має різні види стипендій, зокрема нагороди за перемоги у конкурсах, стипендії за заслуги для першокурсників, міжнародні стипендії, стипендії для підтримки спортсменів і для популяризації гуманітарних наук, соціально-економічна допомога та інші.

Крім того, групою буде вкладено понад 180 млн. євро для забезпечення високоякісного навчання на всіх етапах. Вказане здійснюється для реалізації основної мети діяльності організації – забезпечення високого рівня академічної та професійної підготовки, залучення протягом наступних п’яти років інновацій для модернізації своєї бази, підтримка якості викладання та продовження роботи з цифрової трансформації навчального процесу.

У лютому цього року було відкрито прийом заявок на стипендії на наступний 22/23 навчальний рік.

Джерело інформації: https://elpais.com/educacion

Італія

  1. Італійські університети виключені зі списків закладів на видачу спеціальних освітніх віз Великобританії

Міністр університетів і досліджень Італії Крістіна Месса заявила про незадоволення рішенням Великобританії не надавати випускникам італійських університетів дозвіл на роботу «High Potential Individual». Вона додала, що Італія звернеться до уряду Сполученого Королівства з проханням змінити своє рішення і включити італійські заклади у відповідний перелік та переглянути рейтинг університетів.

Індивідуальна віза з високим потенціалом, яка видавалась до 30 травня, призначена для того, щоб привезти до Великобританії висококваліфікованих випускників провідних університетів світу для компенсації дефіцит робочої сили. Віза дійсна протягом двох років для випускників зі ступенем бакалавра та магістра, і три роки для PhD.

Італія — не єдина європейська країна, що не потрапила до списку з 37 світових університетів. Швейцарський федеральний технологічний інститут (EPFL Switzerland, Paris Sciences et Lettres), Мюнхенський університет і шведський Каролінський інститут є єдиними європейськими навчальними закладами включеннями Британією в документ, який в основному надає перевагу університетам США.

Список складено Міністерством освіти Великобританії на основі глобальних рейтингів Times Higher Education World University Rankings, Quacquarelli Symonds World University Rankings і The Academic Ranking of World Universities. Міністр освіти Італії заявила, що попросить Великобританію розглянути можливість використання «більш актуальних показників».

Джерело інформації:
https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20220521100246371