2017 рік варто забути. Це був рік ксенофобського націоналізму в частині Європи та США. Рік Трампа, прихильників Брексіту, і не забуваймо про Угорщину, Польщу і, можливо, про Австрію та Чехію. Значне посилення політичного контролю спостерігається в Китаї. Усі ці політичні течії матимуть вплив на вищу освіту як у 2018 році, так і в подальшому.
Поточна політична хвиля вже впливає на інтернаціоналізацію вищої освіти, і ці впливи, швидше за все, тільки посиляться.
Вперше за більш ніж два десятиліття скоротилася кількість іноземних студентів у найбільшій приймаючій країні – США. Звичайно, падіння досить скромне, і пов’язане воно не тільки з “трампізмом”, вплив мають і інші фактори, наприклад згортання стипендіальної програми навчання за кордоном в Бразилії, скорочення фінансування стипендій в Саудівській Аравії тощо. Але поєднання візових обмежень для деяких, в основному мусульманських країн, і загальної атмосфери недружнього ставлення до окремих країн вже призводить до зменшення кількості іноземних студентів у США, незважаючи на те, що американські університети продовжують їх запрошувати.
Brexit створив велику невизначеність, особливо серед студентів Європейського Союзу щодо навчання у Великобританії, і це, ймовірно, негативно вплине на кількість іноземних студентів в ЄС.
У той же час інші приймаючі країни починають використовувати зазначені обставини – наразі однією з найкращих та найгостинніших країн з високоякісними університетами вважається Канада.
Протягом останніх декількох років для багатьох країн світу характерне відродження інтересу до впровадження безкоштовної освіти. Це стало несподіванкою, оскільки більшість економістів та аналітиків з питань вищої освіти погоджуються, що безкоштовне навчання не є доступним в епоху масовізації, а також не є хорошою державною політикою, оскільки при цьому надаються субсидії у тому числі і достатньо платоспроможним студентам.
Тим не менше, значною мірою завдяки вимогам студентів безкоштовне навчання входить до порядку денного у невеликій, але зростаючої кількості країн – Південній Африці, Чилі. У Німеччині і деяких федеральних землях впродовж останніх років стягували плату за навчання, однак у результаті зміни державної політики у всій країні навчання сьогодні безкоштовне. Безкоштовна вища освіта входила до передвиборчих програм деяких кандидатів у США та Великобританії.
Перед вищою освітою більшості країн світу гостро стоять фінансові проблеми, незважаючи на досить сильне економічне зростання. Наприклад, у 19 з 34 вищих навчальних закладів – членів Європейської асоціації університетів – спостерігається зниження фінансування. Скорочуються державні видатки на освіту і в США.
Лише деякі країни інвестують у свої провідні університети – лідером є Китай. Але навіть у китайському випадку вся академічна система залишається недостатньо фінансованою.
У багатьох країнах існує недостатнє державне фінансування провідних науково-дослідних університетів, які стимулюють міжнародну конкурентоспроможність та рейтинг, а також для системи в цілому. Така ситуація призвела до посилення приватної вищої освіти та зростаючої нерівності систем вищої освіти практично усіх країн світу.
То ж малоймовірно, що 2018 рік стане особливо надійним для вищої освіти. Незважаючи на глобальне економічне зростання та визнання важливості вищої освіти, політичні фактори націоналізму, фіскальні обмеження та інші конфлікти не сприяють покращенню ситуації.